Login:

Heslo:

Dnes je: pátek, 30. 9. 2022 Svátek má: Jeroným

 

Vitamin PP je vitamin B3, známý také jako nikotinamid. Je to pro organismus velice důležitá látka k udržení harmonické funkce centrálního nervového systému, kůže a trávicího ústrojí, významný pro srdeční činnost a růst.
POUŽITÍ:
Používá se profylakticky k doplnění hladiny vitaminů skupiny B, při nebezpečí nedostatku vitaminu ve výživě, v rekonvalescenci po nemoci nebo operaci, při chronickém používání alkoholu a při jednostranné dietě. Je součástí vitaminových přípravků určených k výživě. Dále se používá jako doplňkové léčivo k léčbě kožních poruch, zánětlivých onemocnění sliznice dutiny ústní a jazyka, u některých nervových poruch a poruch sluchového orgánu. Používá se také jako doplněk k léčbě chudokrevnosti a zvýšené hladině tuků v krvi, jako doplňkové léčivo je přidáváno k přípravkům určených k léčbě jaterního onemocnění.
NEPODÁVAT PŘI:
přecitlivělost na nikotinamid.
 
NEŽÁDOUCÍ ÚČINKY:
Podobně jako u vitaminů skupiny B se mohou objevit alergické kožní reakce. Jinak při doporučených dávkách se nežádoucí účinky objevují pouze zřídka. Z hlediska výskytu nežádoucích účinků po poměrně vysokých dávkách a dlouhodobém používání (nadměrné hromadění tuků v tkáni, zvýšení bilirubinu v těle, zvýšené vylučování žaludeční kyseliny solné) je nutno se vyvarovat dlouhodobého užívání nikotinamidu.
MOHOU SE UŽÍVAT I JINÉ LÉKY?:
Významné interakce nejsou známy. Vstřebávání vitaminu mohou ovlivnit léky určené ke snížení kyselosti žaludečního obsahu.
DÁVKOVÁNÍ:
U člověka je denní potřeba této látky 10-20 mg částečně krytá produkcí vitaminu střevní mikroflórou. V polyvitaminových směsích k doplnění hladiny vitaminů se vyskytuje v rozdílné denní dávce okolo 10 mg-50 mg pro dospělé, u dětí od 3 do 12 let do 10 mg. V terapeutických indikacích při skutečně prokázaném nedostatku vitaminu PP v těle jsou určeny denní dávky 300-500 mg.
UPOZORNĚNÍ:
Doporučuje se podávání nikotinamidu konsultovat s lékařem, především užívání jiných přípravků s obsahem vitaminů a minerálů.
 
    Svatá Anna
    TOPlist
     
    Naše poslání je prosté: KVALITNÍ LÉČIVA, KONKURENČNÍ CENY, SPOKOJENÝ ZÁKAZNÍK
    © 2006, Lékárna U Sv.Anny, s.r.o.